Kryzys finansowy – armagedon polskiej gospodarki?

„Kryzys finansowy – armagedon polskiej gospodarki?”

Nie jest niespodzianką, że w dzisiejszych czasach jesteśmy skazani na kryzys gospodarczy. Po latach wzrostu, zawsze następuje spadek koniunktury. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie takich państw jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby nie podzielić losu wyżej wymienionych krajów? Czy Polacy są przygotowani na przeciwstawienie się dekoniunkturze? Czy da się tego uniknąć? Na te i inne pytania dnia 22 listopada 2011r. na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego starali się odpowiedzieć goście specjalni: Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz Pan Prezydent Centrum im. Adama Smitha Robert Gwiazdowski. Głównymi organizatorami debaty pt. „Kryzys finansowy – armagedon polskiej gospodarki?” byli Niezależne Stowarzyszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studenckie Koło Naukowe Finansów Wydziału Zarządzania.

Po serdecznym powitaniu gości, pierwsza głos zabrała Pani Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jako była prezes Narodowego Banku Polskiego oraz przewodnicząca Rady Polityki Pieniężnej z przyjemnością podzieliła się z uczestnikami swoimi uwagami, jak i zdobytym doświadczeniem. W sposób jasny i klarowny zobrazowała mechanizm funkcjonowania gospodarki, podała przyczyny i sposoby przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu, jak i dokładnie opisała sytuację w finansach międzynarodowych.

Następnie przyszła kolej na Pana Roberta Gwiazdowskiego. W swoich rozważaniach również starał się określić przyczyny kryzysu światowego, podpierając opinie pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Centrum im. Adama Smitha mówił: „Podstawa dzisiejszego kryzysu to jest złe podejście do natury człowieka i do tego jak funkcjonuje gospodarka”. Zwracał uwagę na możliwości rozwiązywania problemów gospodarczych.

Po wystąpieniach obu gości nastąpiła dyskusja, w której brali udział zarówno organizatorzy, jak i widownia. Wiele kontrowersji wzbudziły niektóre wypowiedzi zaproszonych gości, o które mieli okazję zapytać studenci, wykładowcy czy osoby spoza uczelni.

Podczas debaty organizatorzy przeprowadzili również ankietę, która miała na celu zbadanie stosunku studentów do kryzysu i panującej sytuacji gospodarczej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji Uniwerek.tv

oraz do obejrzenia galerii zdjęć z debaty tutaj.